Візерунок із зірок

Консервативні і хірургічні методи лікування

від 3 200 грн*
* Ціна вказана на 01.10.2022 і може змінитися з плином часу. Точна вартість послуги буде визначена після консультації лікаря
Візерунок з крапок Візерунок з крапок

Дискомфорт під час прийому їжі, непривабливий зовнішній вигляд - це тільки частина проявів рецесії. Запущена стадія захворювання може призвести до небезпечних ускладнень, розхитування і навіть втрати зубів.

Якщо замість того, щоб насолоджуватися смаком улюбленої їжі, ви відчуваєте дискомфортні відчуття, варто негайно звернутися до вашого зубного. Можливо, у вас розвивається таке небезпечне захворювання, як рецесія ясен.

Рецесією називають патологічний стан, коли обсяг ясна зменшується, при цьому оголюються шийка і корінь зуба. Це не тільки естетична проблема: підвищується чутливість зубів, зростає ризик розвитку карієсу і запалення тканин ясен. У занедбаній формі захворювання веде до розхитування і втрати зубів. Лікування рецесії може бути консервативним або хірургічним, але, в першу чергу, стоматолог сімейної стоматології «Ваш Зубний» шукає і усуває причину виникнення проблеми. Важливо звернутися до стоматолога на ранніх стадіях хвороби. В цьому випадку в арсеналі у лікаря набагато більше можливостей для успішного лікування.

Про початок рецесії ясен може свідчити підвищена чутливість зубів, коли холодна, гаряча, кисла їжа викликають неприємні відчуття. На різних стадіях хвороба може супроводжуватися також кровоточивістю і запаленням ясен, при цьому змінюється колір ясна – вона може стати більш блідою, ніж здорові ясна, або, навпаки, придбати яскравий відтінок.

Фонове фото послуги стоматолога

Дізнайтеся подробиці

  • Що буде, якщо не лікувати
  • У кого найчастіше буває рецесія ясен
  • Стадії розвитку захворювання
  • Основні причини виникнення захворювання
  • Лікування рецесії ясен: консервативне і хірургічне

Що буде, якщо не лікувати

При відсутності лікування і на пізніх стадіях захворювання спостерігається хитання зубів, між зубами і яснами з’являється вільний простір – так звані пародонтальні кишені. У них накопичується їжа, розвивається шкідлива мікрофлора – це призводить до подальшого руйнування зубів і тканин ясен. Карієс в прикореневій зоні – ще одна характерна ознака захворювання. Іноді буває так, що рецесії ясен не проявляються больовими відчуттями, і виявити захворювання може стоматолог під час планового огляду.

У кого найчастіше буває рецесія ясен

Рецесія ясен найчастіше виникає у дорослих людей з постійним прикусом. Проте, як показує статистика, близько 10% підлітків у віці 15 років мають ознаки рецесії ясен. Це захворювання не залежить від віку. Швидше, його причини потрібно шукати в тому, як людина живе, як доглядає за своїми зубами, наскільки часто відвідує стоматолога. Також розвиток рецесії можливо при аномаліях прикусу, розташування зубів і інших анатомічних особливостях.

Стадії розвитку захворювання

Розрізняють 3 ступеня прояву рецесії ясен: легку, середню і важку, коли коріння зуба відкриті більше, ніж на 0,5 см. Захворювання може торкнутися одного зуба (локальна рецесія) або цілий ділянку ясен (генералізована рецесія). Якщо дефект привів до незначних втрат тканини ясен в зоні прикріплення зуба і в міжзубні просторі, можливо консервативне лікування рецесії. У разі, коли захворювання призводить до значних втрат тканин ясен і починає захоплюватися кістка – застосовується хірургічний шлях лікування. Необхідно відзначити, що при глибокій рецесії може скластися ситуація, коли проводити операцію вже пізно. Важливо не забувати, що рецесію ясен легше попередити, ніж вилікувати.

Основні причини виникнення захворювання

  • Запальні процеси в ротовій порожнині, зубні відкладення і внутрішні захворювання – такі хвороби, як гінгівіт і пародонтит (запалення ясен і м’яких тканин, що оточують зуби), можуть викликати рецесію ясен. Зубні відкладення або, як їх називають, камені провокують рецесію як на верхніх, так і на нижніх зубах: нерідко вони зміщують ясна на 2-3 мм. Серед факторів ризику рецесії також – зниження імунітету і порушення обміну речовин через різних хвороб внутрішніх органів.
  • Травми ясен – травмуватися тканини ясен можуть через незадовільну гігієни порожнини рота: при чищенні зубів з використанням зубної щітки з жорсткою щетиною, через сильне натискання і неправильні рухи в процесі чистки (замість вимітаючих рухів від ясен до краю зуба, щітка рухається в зворотному напрямку або поперек зуба). Зубочистки або інші травмонебезпечні предмети для очищення міжзубного простору від залишків їжі також можуть пошкодити ясна і спровокувати рецесію. Шкідливі звички (обкушування нігтів, звичка гризти олівці, коли вони мають нав’язливий характер) – ще один фактор ризику розвитку подальшої рецесії. Можливі також спортивні, побутові травми, ушкодження при прийомі твердої їжі, травмування ясен стоматологічними інструментами під час лікування, травми через неправильну конструкції протезів зубів (коли коронки нависають над зубом).
  • Неправильний прикус і аномальне розташування зубів – неправильне положення зубів в значній мірі впливають на здоров’я всієї ротової порожнини, ясен – не виняток. Наприклад, активно виступають вперед ікла можуть «стягувати» тканини ясен, в результаті чого «оголюються» сусідні зуби. Також при неправильному прикусі порушується кровообіг, що може стати причиною дегенеративно-дистрофічних процесів в яснах.
  • Рецесія ясен є частим ускладненням ортодонтичного лікування – захворювання виникає в області зубів, на які спрямовано вплив коригувальних систем (брекетів). При проходженні ортодонтичного лікування необхідно регулярно проходити огляд у лікаря-ортодонта.
  • Вікові зміни тканин ясен і слизової оболонки ротової порожнини, виникають в більшій чи меншій мірі практично у всіх людей від 60 років і старше. В цьому випадку рецесія ясен пов’язана з об’єктивними фізіологічними змінами через старіння організму: зниженням тонусу тканин ясен, їх підвищеної крихкістю, порушенням мікроциркуляції.

Лікування рецесії ясен: консервативне і хірургічне

Усунення рецесії ясен передбачає відновлення нормального контуру ясна і створення оболонки для оголених коренів зубів. На вибір методу лікування впливає ширина і глибина рецесії. Залежно від цього лікування може бути консервативним або хірургічним.

Консервативне лікування ефективне тільки на початковій стадії захворювання (при рецесії до 1 мм). Консервативна терапія передбачає накладення на уражені ділянки ясен мембрани з колагену тваринного походження (через 2 тижні колагенова матриця видаляється). Під впливом мембрани активується синтез власного колагену, який зміцнює тканини ясен і служить каркасом для нарощування м’яких тканин навколо оголеного ділянки зуба.

Як показує практика, протягом півроку після впливу колагеном, більш ніж у половини пацієнтів ясна повертається у початкове положення і повністю закриває оголений корінь зуба, у решти ступінь рецесії значно зменшується.

На ранніх стадіях застосовують також медикаментозну терапію з використанням препаратів, що містять амелогеніни – білкові речовини, що стимулюють регенерацію кісткових і м’яких тканин ясен.

В сімейної стоматології «Ваш Зубний» також застосовуються мікрохірургічні методики усунення рецесії ясен. Такий підхід значно скорочує термін загоєння, знижує ризик виникнення набряку та больового синдрому.

Для того щоб закрити оголені чутливі ділянки кореня зуба, хірург використовує донорську тканину (клаптевий метод). Тканина можна отримати з прилеглої здорової ділянки ясна, з піднебінної зони ротової порожнини, з ділянки за зубами мудрості. Найчастіше використовують піднебінний сполучнотканинний аутотрансплантат, так як він володіє високими васкулярізаціоннимі характеристиками (тобто має велику кількість кровоносних судин). Це мінімізує загрозу відторгнення пересадженої тканини, забезпечує швидке приживлення клаптя.

Підготовленої для пересадки тканиною вкривають оголені ділянки кореня зуба (реципієнтну зону) і щільно вшивають. Зона, з якої взяли донорську тканину, також вшиваються. Прискорюють загоєння в донорській зоні білки гістатіни, які міститься в слині.

При проведенні пластичної операції по усуненню рецесії ясен клаптевим методом немає необхідності в загальній анестезії. Відновлювальний період безболісний, займає від 2 до 3 тижнів. Іноді лікар виготовляє спеціальну капу, яку рекомендує надягати під час прийому їжі, щоб не дратувати поверхню рани. У післяопераційний період важливо контролювати якість гігієни порожнини рота.

Існує також методика усунення рецесії ясен за допомогою розсмоктуючихся і нерезорбуемих мембран. Однак цей метод менш кращий з-за високого ризику післяопераційних ускладнень: інфікування тканин, ймовірність відторгнення мембран.

Поширені запитання

Напевно Вас хвилюють питання, які вже виникали у інших пацієнтів. Перегляньте відповіді на них, але якщо є сумніви – 
просто зв'яжіться з нами!

  • Чи потрібна спеціальна підготовка перед операцією з усунення рецесії ясен?

    Перед операцією лікар проводить ретельну діагностику: визначає ступінь рецесії, аналізує стан порожнини рота. Проводяться інструментальні дослідження – для отримання розгорнутого зображення щелепно-лицьової системи призначають ортопантомографічні дослідження.

    За результатами діагностики, при необхідності, проводиться лікування каріозних поразок і запальних процесів. Профгігієна – обов’язкова частина підготовки до операції: необхідно видалити відкладення на зубах. Також пацієнта консультує ортодонт – перевіряється правильність прикусу.

  • Які рекомендації після проведення операції та скільки триває відновлювальний період?

    Від того, наскільки уважно пацієнт буде дотримуватись рекомендацій лікаря, залежить процес одужання. Для зниження больового синдрому необхідно приймати знеболюючі препарати. Антисептичні препарати, ретельна гігієна порожнини рота, зміна зубної щітки допоможуть уникнути запалень.

    Не можна пропускати контрольні візити до лікаря: важливо прийти на наступний день після операції, щоб фахівець проконтролював хід одужання. Щоб додатково не дратувати слизові в післяопераційному періоді, слід уникати кислого і солоного, газованих напоїв (вони також містять кислоту), відмовитися від алкоголю і куріння. При виконанні перерахованих рекомендацій період загоєння становить близько трьох тижнів.

  • Чи можливий рецидив?

    Якщо пацієнт не дотримується рекомендацій в післяопераційному періоді, то можливо відторгнення тканини. Для профілактики рецидиву необхідно змінити звички в догляді за зубами: чистити зуби мінімум два рази на день (а краще – після кожного прийому їжі), використовувати щітку підходящої жорсткості, щоб додатково не травмувати ясна, освоїти правильну техніку чистки зубів – вимітаючими рухами від ясен до ріжучого краю зуба.

    Пацієнтам з рецесією ясен важливо дотримуватися графіка відвідування стоматолога: в післяопераційний період рекомендовані візити один раз місяць, далі – кожні 6 місяців для контролю стану ясен.

  • Як вибрати хірурга-стоматолога для проведення операції по усуненню рецесії ясен?

    Більшість людей прислухаються до рекомендацій знайомих, деякі шукають відгуки про лікаря в інтернеті або на сайті клініки, де лікар працює. Але, однозначно, варто насторожитися, якщо фахівець, до якого ви звернулися, готовий проводити операцію без ретельного обстеження, яке повинно включати: інструментальне обстеження, консультації терапевта і ортодонта, проведення профгігієни.

Влог Вашого Зубного
  • Превью запису влога Стоматолога
    Анастасія Рекецкая: «Ще зовсім недавно панічно боялася стоматологів»
  • Превью запису влога Стоматолога
    Оксана Бутенко про видалення зуба: «Доктор, невже це все?»
  • Превью запису влога Стоматолога
    Юлія Преснякова про своє досвіду навчання у Семейній стоматології «Ваш Зубний»
Запишіться на прийом
Після відправки форми з вами зв'яжеться адміністратор і узгодить час для запису на прийом лікаря
Відправляючи заявку ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності. Адміністрація веб-сайту не розголошує і не передає персональні дані користувачів третім особам без згоди їхнього власника.
Телефон:
Адреса:
Час роботи:
Пн - Нд з 9:00 до 19:00
Телефон:
Адреса:
Час роботи:
Пн - Пт з 10:00 до 18:00
Telegram: @vashzubnoy2
Запишіться на прийом
Після відправки форми з вами зв'яжеться адміністратор і узгодить час для запису на прийом лікаря
Відправляючи заявку ви погоджуєтеся з політикою конфіденційності. Адміністрація веб-сайту не розголошує і не передає персональні дані користувачів третім особам без згоди їхнього власника.
Швидка допомога

Наші фахівці знають, як швидко та якісно надати допомогу в найскладніших ситуаціях.

Як найшвидше зателефонуйте нам по телефону, опишіть ваші скарги, підберіть зручний час. Черговий лікар чекатиме вас і зробить все можливе, щоб надати вам допомогу.

Телефон:
Адреса:
Час роботи:
Пн - Нд з 9:00 до 19:00

+38 (048) 700 25 52

Viber

Telegram

Контакты